home

Vlhký kašel

U vlhkého kašle dochází k nadměrné tvorbě hlenu, a ten je pak vykašláván. Kašel je pacientem vnímán jako obtěžující a vysilující. Příčinou vlhkého kašle jsou nejčastěji bakteriální infekce průdušek a nosohltanu. Častou příčinou vlhkého kašle je tzv. syndrom zadní rýmy, kdy hlen stéká do nosohltanu z nosní sliznice nebo vedlejších nosních dutin. Ze závažných onemocnění se vlhký kašel vyskytuje při zápalu plic, či nedostatečně léčené ischemické chorobě srdeční. Pro správnou diagnostiku je ale nutné posouzení povahy kašle a vykašlávaného hlenu, zejména jeho barvy, hustoty, množství a případné příměsi krve.

K režimovým opatřením při vlhkém kašli, hlavně pokud jde o kašel objevující se v noci nebo ve vodorovné poloze, patří zvednutí horní části těla (více polštářů, aby byl pacient i při spánku v polosedě). Z dalších režimových opatření je to především klid lůžku, příjem dostatečného množství tekutin, zvlhčování vzduchu, krátké a intenzivní větrání.

K léčbě vlhkého kašle se používají mukolytika, která rozpouští hlen a expektorancia, která usnadňují odstranění vazkého hlenu z dýchacích cest. Mezi nejčastěji užívaná mukolytika patří ambroxol, který je obsažen i v přípravku Ambrobene. Ambrobene uleví od vlhkého kašle díky účinku 5v1:

  1. Rychle a účinně rozpouští hlen
  2. Usnadňuje vykašlávání
  3. Zklidňuje podrážděné průdušky
  4. Zvyšuje imunitu dýchacích cest
  5. Podporuje průnik antibiotik